Az őszinteség az egyik legrelatívabb fogalom, mivel ahány ember, annyiféle értelmezése van. Nézzük meg, hogy ennél az alábbi írásmintánál milyen jeleket találunk az érzések és a gondolatok kifejezésének módjára!
Érdekesség, hogy ennél a személynél a szellemi- és az érzelmi szintű érettség foka nagyon eltérő egymástól!
1. Szellemi/mentális érettség:
- Magas, hosszú, hurkos felsőzóna: jó szellemi képességek. Véleményét, gondolatait szívesen megosztja másokkal is.
- Hosszú, bekötött ékezetek: nagyon erős belső kontroll.
2. Érzelmi érettség:
- Az alsó zóna, a „g” – betűk nagyon hosszú és hurkos: nagy és mély érzelmek, vágyak – az ovál részek azonban picik. Nem tudja kimutatni azt, hogy mi rejlik a lelke mélyén.
- A gyerekkorra utaló „e” – betű időnként nyomtatott formát ölt: „állóképekként” rögzültek a múlt egyes eseményei, amelyek bezárt dobozként várnak arra, hogy a megértést és feldolgozást követően a „helyükre” kerüljenek.
- A családi mintát szimbolizáló „d” – betű: Az anyai minta (ovál) sokkal kisebb, mint az apai (plusz hurkos szár). A „női dolgok”, és a realitás tehát eltörpül a racionalitás túlsúlya mellett!
A viselkedés az írás középső részénél látszik: kicsi, tehát az érzések megélésének szűk tere van. A szögek (pl. „t”, „tt”) azonban makacsságra utalnak. Az érzelmi érettség szintje jóval elmarad a szellemi szintű intelligencia mögött.
Az írás jól olvasható, ami egy pozitív jel az őszinteséget illetően.
Összegezve: Ennek a férfinak nagyon mély érzelmei vannak, de nem tudja, hogy hogyan mutassa meg azokat. Ehelyett inkább véleményt formál, elméleteket gyárt – elterelve ezzel a figyelmet az őszinte érzelmekről. A saját figyelmét is…
A grafoterápia során mindig az egyensúly helyreállítása a cél. A mintát író önmagához képest hogyan hozhatja létre a belső harmóniát, amely majd a külvilágban is megjelenik? Jelen esetben a tudatosan kezelt belső energiák valós őszinteséget eredményeznek, felszámolva ezzel a délibábok kergetését és a csalódások útvesztőit.
A fenti esetben ennek a célnak az elérése érdekében az alábbiak gyakorlását javasoljuk:
- A kiemelt „g”-, „e”-, és „d” - betűk minél arányosabb megformálása.
- Rövidebb ékezetek és nagyobb középső zóna.
- A minták és a múlt tisztázása.
Varju Beáta, Grafoműhely